Тринадесетото издание на Международния танцов фестивал „Танцуваща река“ се проведе в Русе

При голям интерес и с голям брой участници премина тринадесетото издание на международен танцов фестивал „Танцуваща река“. Организатори на фестивала са Община Русе, Общински Младежки дом-Русе и Сдружение „Импулс“.

Фестивалът е посветен на Международния ден на балета и има за цел да популяризира танцовото и балетно изкуство сред децата и младежите, да стимулира и развива таланта и артистичността им и да даде възможност за нови контакти и изяви. Тази година участваха 27 състава от България, Румъния и Италия, броят на участниците беше 540, а изпълнените танци – 188. Състезанието премина в следните категории: солови изпълнения – в първа, втора и трета възрастови групи, а малки и големи групи – в подготвителна, първа, втора и трета възрастови групи. Фестивалът има конкурсен характер и  включва следните стилове: съвременни танци, джаз танц и contempоrary,  танцово шоу/Show Dance/MTV шоу и тематичен танц, улични танци и хип-хоп.

Поради големия интерес, конкурсът се проведе на две сцени – Голяма зала на Доходно здание и зала Опера. На сцената на Държавна опера – Русе се представиха само соловите изпълнения, като общият им брой бе рекорден в сравнение с предишните издания на фестивала – общо 88 танца. Публиката избухваше в аплодисменти и възторг, а целият ден премина със силен емоционален заряд. С особено вълнение и тържественост премина и церемонията по награждаването. Голямата награда – Гран При на конкурса получи Балет „Елемент“ от град Варна.

Специални неочаквани награди получиха три участнички от три различни града на страната ни. Румънската хореографка Флори Йордаче, дългогодишен участник във фестивала, им връчи награди за безплатно участие на конкурса за модерен балет в град Брашов, Румъния тази година.

Вече тринадесета година фестивалът възпитава младите в дух на уважение и любов към балетното изкуство.

Фотограф на събитието бе Цветомир Цветанов.

Подготвителна група, категория „Съвременни танци“, Малка група
I Място: „Пеперуди“ – Танцова школа „Еми-денс“, гр. Разград
II Място: „Viva“ – Балет „Лиденс“, гр. Силистра
III Място: „Фръц-фръц“ – Танцова формация „Фаворит“, гр. Шумен

Подготвителна група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Малка групаI Място: „Паяци“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
I Място: „Първи урок по цигулка“ – Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: „На село“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
II Място: „Паяци“ – Танцова школа „Еми-денс“, гр. Разград
III Място: “Lollipops“ – Tic-tac Junior, Caracal, Romania

Подготвителна група, категория „Съвременни танци/Contemporary“, Голяма група
I Място: „Спец отряд“ – Танцово студио „Импулс“, гр. Русе
II Място: „Вълшебната гора“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: „Индианци“ – Танцова формация „Хатор“, гр. Варна

Подготвителна група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Голяма група
I Място: Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: „Гимнастички“ – Танцово студио „Импулс“, гр. Русе
II Място: „Ледена епоха“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: „Танцувай с мен “– Балет „Лиденс “– гр. Силистра

I-ва възрастова група, категория „Съвременни танци/Джаз танц “, Соло
I Място: „Истинска“ – Танцово студио „Динамик“, гр. Велико Търново
I Място: „Я, кажи ми“ – Магдалена Найденова, Балет „Елемент“, гр. Варна
I Място: „Сълза“ – Мая Сичанова, Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: „Мистик“ – Танцова формация „Феникс“, гр. Разград
II Място: „Амира“ – Танцово студио „Динамик“ – гр. Велико Търново
II Място: „Мама знае“ – Карина Карева, Балет „Тнити“, гр. Варна
III Място: „Разкъсана“ – Йоана Тодорова, Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград
III Място: „Въпрос“ – Валентина Маркова, Танцова формация „Фаворит“, гр. Шумен
III Място: „Shimmy“ – PM Dance studio, гр. Варна

I-ва възрастова група, категория „Contemporary “, Соло
I Място: „Life“ – Margaritare, Slatina, Olt, Romania
I Място: “Inside” – Биляна Колева, Балет „Тинити“, гр. Варна
II Място: „My Story“ – Виктория Узунова, Балет „Тинити“, гр. Варна
II Място: „Виж ме такъв“ – Николай Симеонов, Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград
III Място: „За мама“ – Никол Ватаманюк, Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: “Nerodia” – Tic-tac, Caracal, Romania

I-ва възрастова група, категория „Танцово шоу “, Соло
I Място: „Genie“ PM Dance Studio, гр. Варна
II Място: „Хамелеон“, Даная Йорданова, Балет „Елемент“, гр. Варна
III Място: „Beautiful gipsy“ – Maria Dimitrescu, Millenium Art, Giurgiu, Romania
III Място: “Парти тайм” – Танцово студио „Танцувалня“, гр. Шумен

I-ва възрастова група, категория „Улични танци “, Соло
I Място: „Муха без глава“ – Танцова формация „Феникс“, гр. Разград

I-ва възрастова група, категория „Съвременни танци“, Малка група
I Място: „Това, което не успяхме да кажем“ – Танцово студио „Динамик“, гр. Велико Търново
II Място: „Принцесите и жабока“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: „Зелени лудории“ – Танцова формация „Фаворит“, гр. Шумен
III Място: „Дунавски кристали“ – Балет „Лиденс“ – гр. Силистра

I-ва възрастова група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Малка група
I Място: „Нашите бащи“ – Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: „Ято“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
II Място: „Migente“ – Millenium Art, Giurgiu, Romania
III Място: „Американо“ – Балет „Лиденс“, гр. Силистра
III Място: “Lolly Jolly Pop” – PM Dance Studio, гр. Варна

I-ва възрастова група, категория „Улични танци“, Малка група
I Място:  „Пирати“ – Танцова формация „Феникс“, гр. Разград
II Място: „Фортнайт“ – оранжево настроение – Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград

I-ва възрастова група, категория „Съвременни танци/Джаз танц/Contemporary“, Голяма група
I Място: “Imagine”, Margaritare, Slatina, Olt, Romania
II Място: „Странници“ – Танцово студио „Динамик“, гр. Велико Търново
III Място: „Агенти“ – Танцова формация „Хатор“, гр. Варна

I-ва възрастова група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Голяма група
I Място: „Огън“ – Балет „Елемент“, гр. Варна
I Място: Танцово студио „Импулс“, гр. Русе
II Място: „Насторение“ – Балет „Лиденс“, гр. Силистра
II Място: „Harem“ – Tic-tac, Caracal, Romania
III Място: “Пустото лудо и младо” – Танцово студио „Скай денс крю“, гр. Шумен
III Място: „Измислен свят“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
Награда за дебют: „Скай денс крю“, гр. Шумен

I-ва възрастова група, категория „Хип-хоп“, Голяма група
I Място: „Стрийтшоу“ – Танцова формация „Феникс“, гр. Разград
III „Марионетки“ – Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград

II-ра възрастова група, категория „Съвременни танци“, Соло
I Място: „Чувствам“ – Танцово студио „Динамик“, гр. Велико Търново
I Място: “Me myself and I” – София Ганева, Балет „Елемнт“, гр. Варна
I Място: „The Protagonist“ – Катерина Янчева, PM Dance Studio, гр. Варна
II Място: „Белезите на света“ – Вивиан Колева, Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: “Angel”, Танцова школа „Еми-денс“, гр. Разград
II Място: „Кокетка“ – Танцова формация „Хатор“, гр. Варна
III Място: „Половин живот“ – Танцова формация „Емоушън“, гр. Шумен
III Място: „Тъмен рай“ – Балет „Арабеа“, гр. Разград
III Място: „Бюри а френд“ – Танцово студио „Танцувалня“, гр. Шумен

II-ра възрастова група, категория „Contemporary/Джаз танц“, Соло
I Място: „Human“ – Millenium Art, Giurgiu, Romania
II Място: “The Lady” – Бетина Бонева, PM Dance Studio, гр. Варна
III Място: „Силата на парите“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
Поощрение: „Преди да падна“ – Деяна Мартинова – Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград

II-ра възрастова група, категория „Танцово шоу“, Соло
I Място: „Хуманоид“ – Стефани Колева – Балет „Елемент“, гр. Варна
II Място: „Bachata fusion“ – Millenium Art, Giurgiu, Romania
III Място: “Dangerous” – Балет „Лиденс“, гр. Силистра
III Масто: „Зазоряване“ – Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград

II-ра възрастова група, категория „Улични танци/Хип-хоп“, Соло
I Място: „Лудница“ – Ива Младенова, гр. Разград
II Място: „Обир“ – Танцова формация „Феникс“, гр. Разград

II-ра възрастова група, категория „Съвременни танци/Contemporary/Джаз танц“, Малка група
I Място: “Lost in dream” – PM Dance Studio, гр. Варна
II Място: „Малка мома“ – Балет „Елемент“, гр. Варна
III Място: „Пламък“ – Танцово студио „Импулс“, гр. Русе

II-ра възрастова група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Малка група
I Място: „Обир“ – Танцова школа „Еми-денс“, гр. Разград
II Място: „Страст“ – Балет „Лиденс“, гр. Силистра
III Място: „Кошмари“ – Танцова формация „Емоушън“, гр. Шумен

II-ра възрастова група, категория „Улични танци“, Малка група
III Място: „Буумбокс“ – Танцова формация „Танцувалня“, гр. Шумен

II-ра възрастова група, категория „Съвременни танци/Contemporary“, Голяма група
I Място: “Weight” – PM Dance Studio, гр. Варна
II Място: „С огъня“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: „До последен дъх“ – Театрално-танцова формация  „Пулс”, гр. Разград

II-ра възрастова група, категория „Танцово шоу/Тематичен танц/MTV Show“, Голяма група
I Място: Millenium Art, Giurgiu, Romania
I Място: Танцово студио „Импулс“, Русе
II Място: „Is it scary?“ – Ritmic, Caracal, Romania
II Място: „Лиани“ – Балет „Елемент“, гр. Варна
III Място: „Графити“ – Балет „Тинити“, гр. Варна
III Място: „Арабика“ – Танцова школа „Еми-денс“, гр.  Разград

II-ра възрастова група, категория „Улични танци“, Голяма група
I Място: „Propaganda” – Ritmic, Caracal, Romania
III Място: “Мигли и диаманти” – Танцово студио „Танцувалня“, гр. Шумен

III-та възрастова група, категория „Съвременни танци“, Соло
I място: „Изкушение“ – Хелин Хасан, Балет „Елемент“- гр. Варна
I място: „Толкова далеч от теб“ – ТС „Динамик“ – гр. Велико Търново
II място: „Хестия“ – ТФ „Емоушън“, гр. Шумен
II място: „Всичко от мен“ – Десислава Тодорова, ТТФ „Пулс“, гр. Разград
II място: „Прекрати мълчанието“ – Станислава Василева, балет „Елемент“, гр. Варна
III място: „Събуди се от този кошмар“, балет „Арабеа“, гр. Разград
III място: „Нереално“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград
Поощрение: “Not just another perfect face” – ТШ „Еми-денс“, гр. Разград
Поощрение: „Дишай“, ТФ „Емоушън“, гр. Шумен

III-та възрастова група, Категория „Contemporary“, Соло
I място: „Noises in my head“ – Ciapic Bogdan, Сaracal, Румъния
II място: „Crowt“ – Неда Тенева – Балет „Тинити“, гр. Варна
III място: „Burn out“ – Александра Калудова, Балет „Тинити“, гр. Варна

III-та възрастова група, Категория „Танцово шоу“, Соло
I място: „Freedom“ – Laura Meloni, Italy
II място: „Паяк“ – ТШ „Еми-денс“, гр. Разград
III място: „Еволюция“ –ТФ „Хатор“- гр. Варна
Поощрение: „В дискотеката“ – ТФ „Хатор“,  гр. Варна

III-та възрастова група, Категория „Улични танци“, Соло
I място: „Бягство“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград
II място: „На улицата“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград
III място: „Лудост“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград

III-та възрастова група, Категория „Съвременни танци/Джаз танци/Contemporary/Танцово шоу“, Малка група
I място:  Балет „Елемент“- гр. Варна
II място: „Магнити“ – ТС „Импулс“, гр. Русе
III място: „В капан“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград

III-та възрастова група, Категория „Улични танци“, Малка група
I място:  „Пилоти“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград
II място: „Черните пантери“ – ТС „Танцувална“, гр. Шумен
III място: „От никъде“ – ТФ „Емоушън“, гр. Шумен

III-та възрастова група, Категория „Съвременни танци“, Голяма група
I място:  „Метрото в Лондон“ – балет „Елемент“, гр. Варна
II място: „Всички мои лица“ – ТС „Импулс“, гр. Русе
III място: „Жриците на Хадес“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград

III-та възрастова група, Категория „Танцово шоу/Тематичен танц“, Голяма група
I място:  „Камериерки“ – ТС „Импулс“, гр. Русе
II място: „Rama Lama“ – Luckys, Slatina Olt, Romania
II място: „Avatar“ – Luckys, Slatina Olt, Romania
III място: „Отровната орхидея“ – ТФ „Емоушън“, гр. Шумен

III-та възрастова група, Категория  „Улични танци/Хип Хоп“, Голяма група
I място:  „911“ – ТФ „Емоушън“, гр. Шумен
II място: „Street Legacy Vibe“ – Street Legacy – Pitesti, Romania
III място: „На пук“ – ТФ „Феникс“, гр. Разград

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
Най-атрактивен състав: „Cracal“ Romania
Най-проспериращ състав: “Street Legacy” Pitesti
Най-добър чуждестранен състав: “Millenium Art”, Romania
Награда на журито: ТФ „Емоушън“, град Шумен
Специална награда на ОМД Русе:  Балет „Тинити“- гр. Варна
Награда на Община Русе: ТС „Импулс“, гр. Русе
НОСИТЕЛ ГРАН ПРИ „ТАНЦУВАЩА РЕКА 2019“: Балет „Елемент“ – гр.  Варна