Културен афиш за месец октомври Русе ‘2020

ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА РУСЕ 2020

1 – 15.10., Дом Канети
МД „Елиас Канети“ – Русе
13. Литературен фестивал „Възможни светове“

1. четвъртък, 19:00 ч., зала Европа
Издателство Елм, Община Русе
Есенна привечер – от Бетовен до Владигеров
Мария-Десислава Стойчева пиано

2 – 13.10. Доходно здание, фоайе
Леонардо – благородният гений
Изложба по случай 500 години от смъртта на Леонардо да Винчи

11. неделя 18:00 ч., пред Доходно здание
24. Международен конкурс за млади изпълнители на българска популярна песен Северно сияние.
Концертна програма на лауреатите от конкурса

15.10. – 4.11. Художествена галерия
60 години НУИ „Проф. В. Стоянов“- Русе
…и следи оставАт, и следи оставЯт…

15 – 31.10., фоайе Доходно здание
Николай Караджов – изложба живопис

20. вторник 19:00 ч., Доходно здание
Концерт Минчо Минчев – цигулка и Людмил Ангелов – пиано
Билети – каса Опера

20.10. – 10.11.,18 ч., Художествена галерия
Дистанция – изложба на Николай Бузов живопис

28 – 29.10. Панаир на музейните изложби
Министерство на културата, РИМ – Русе, Община Русе

30.10. – 1.11. МФ на поетичния театър „Борба и обич“
Военен клуб – Русе, ИА ФНПД, Военен клуб – Русе, Министерство на отбраната Община Русе

31. събота 11:00 ч., зала „Европа“
XIII Национален конкурс за литература и журналистика Стоян Михайловски
Концерт и церемония по награждаване на отличените участници

ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР „САВА ОГНЯНОВ“

1 и 4.10. 19:00 ч., Голяма зала
Премиера

Суматоха“ по Йордан Радичков
Режисьор – Николай Урумов
Участват: А. Блатечки, В. Петков, Й. Кънев, К. Станев, Л. Кънев К. Ненков, К. Берков, М. Димитров и П. Венелинова

6. вторник 19:00 ч., Голяма зала
„Двама съвсем голи мъже“ от Себастиан Тиери
Участват: М. Билалов, Й. Кънев, П. Венелинова и К. Ценкова

8. четвъртък 19:00 ч., Голяма зала
„Когато индийците ни купят“ от Себастиан Тиери
Режисьор – Орлин Дяков
Участват: М. Билалов, Н. Урумов, Т. Цветкова, Р. Константинова, К. Ненков

19. понеделник 19:00 ч., Голяма зала
„Изненадата“ по Надежда Птушкина

Режисьор – Орлин Дяков
Участват: М. Сапунджиева, Ф. Аврамов, Т. Цветкова Т. Тончева

27. вторник 19:00 ч., Голяма зала
Гостува ДКТ „Константин Величков“ – Пазарджик
„Тест“ от Елин Рахнев
Режисьор – Лиза Шопова
Участват: Христо Шопов и Асен Мутафчиев

7 и 13.10., 19:00 ч., Камерна зала
LOVID-19 по Анна Бужинска
Режисьор и сценограф – Евгения Явашева
Участват: Ивайло Спасимиров и Кристиана Ценкова

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА МЛАД ТЕАТРАЛЕН РЕЖИСЬОР „СЛАВИ ШКАРОВ“, с подкрепата на Община Русе и „Русе – град на свободния дух

28. сряда, 19:00 ч., Голяма зала
Гостува ДКТ „Ив. Димов“ – Хасково

Януари“ от Йордан Радичков
Режисьор – Дамян Тенев
Участват: Я. Бахаров, П. Венелинов, П. Влайков, Д. Атанасов, Е. Костадинов, П. Петков, Д. Димитров

29. четвъртък 19:00 ч., Камера зала
GAME OVER
Авторски моноспектакъл на Ованес Торосян

30. петък, 19:00 ч., Голяма зала
Драматичен театър – Търговище

„Една крачка до предела“ от Игор Бауерзима
Режисьор – Денислав Янев
Участват: Ивона Маврова и Явор Гаджев

31. събота, 19 ч. Камерна зала
Премиера на миналогодишния победител в конкурса
„Рожден ден“ от Харолд Пинтър

Режисьор – Веселин Петров.
Участват: И. Спасимиров, К. Хабил, К. Станев, К. Ненков, К. Ценкова и М. Крумова
Закриване и награждаване на изданието за 2020 г.

ДЪРЖАВНА ОПЕРА РУСЕ

7. сряда 13:00 ч., зала Филхармония
Огнивото

опера за деца по приказката на Ханс Кристиян Андерсен
Постановка – Илия Деведжиев
Музика – Милен Апостолов
Диригент – Свилен Димитров
Русенска детска опера и оркестър на Държавна опера – Русе

8. четвъртък, 19:00 ч. зала Филхармония
Камерен концерт на Карневале Ансамбъл

В програмата: К. Дебюси, Г. Холст, М. Равел, А. Веберн Е. Вила-Лобос, С. Прокофиев, Джан Карло Меноти

12. понеделник,19:00 ч., Доходно здание
Лебедово езеро балет от П. И. Чайковски

Постановка и режисура – Румен Рашев
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе

14. сряда, 19:00 ч., Доходно здание
Риголето – опера от Дж. Верди

Диригент – Владимир Бошнаков
Солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

19. понеделник, 19:00 ч., зала Филхармония
Кабаре – мюзикъл от Джон Кандер
Диригент – Страцимир Павлов
Солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

23. петък, 19:00 ч., Доходно здание, Премиера
Севилският бръснар – опера от Дж. Росини

Диригенти – Димитър Косев и Франсоа-Роберто Джиролами
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе

26. понеделник 19:00 ч. зала Филхармония, Премиера
Севилският бръснар – опера от Дж. Росини
Диригенти – Димитър Косев и Франсоа-Роберто Джиролами
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе

30. петък, 19:00 ч., зала Филхармония
Безсмъртна любима – музикално-поетична вечер
250 години от рождението на Л. В. Бетовен
Постановка – Аделаида Якимова-Фурнаджиева
С участието на: А. Николова, Б. Петрова, В. Ботева, З. Саралиев, Е. Евтимова, М. Бонева, Е. Баджакова-Младенова, П. Стоянова. В програмата: Творби на Лудвиг Ван Бетовен

ДЪРЖАВЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР

1. четвъртък 19:00 ч.
Криворазбраната цивилизация по Добри Войников

Режисура – Валентин Владимиров – Валяка
Участват: Галена Копанкова, Кремена Станева Силвия Нейкова, Йоланда Димова, Любен. Русенски Мартин Маринов, Мартин Пашов и Хубен Нурев.
Семеен театър за деца над 10 г. и възрастни

4. неделя 11:00 ч.
Мечо Пух по Алън Милн

Драматизация и режисура – Валентин Владимиров
Участват: Кремена Станева и Хубен Нурев
Подходящ за деца над 3 год.

8. четвъртък 19:00 ч.
Пинокио по Карло Колоди

Драматизация – проф. Славчо Маленов
Режисура – Тодор Вълов
Музика – Пламен Мирчев – Мирона
Участват: Светлина Станчева, Ивета Маринова Мартин Пашов, Димитър Пишев и Мартин Маринов
Семеен театър за деца над 6 г. и възрастни

11. неделя, 11:00 ч.
Мравчо и голямото море от Живка Донева и Тодор Вълов

Постановка – Тодор Вълов
Участват: Ивета Маринова, Светлина Станчева Теменуга Хараланова и Хубен Нурев
Подходящ за най-малките

18. неделя, 11:00 ч.
Вълкът и седемте козлета по Братя Грим

Драматизация и режисура – Мая и Митко Димитрови
Участват: Димитър Пишев, Ивета Маринова, Мартин Пашов, Светлина Станчева
Подходящ за най-малките

22. четвъртък, 19:00 ч.
Театър Кредо с подкрепата на Министерство на културата по програма „Разпространение на готови театрални спектакли“ 2020

„Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Х. К. Андерсен
Режисура – Нина Димитрова
Участват: Нина Димитрова и Димитър Несторов
Семеен театър за деца над 10 г. и възрастни

25. неделя, 11:00 ч.
„От глупав по-глупав“ по Елин Пелин
Режисура – Валентин Владимиров – Валяка
Участват: Кремена Станева, Хубен Нурев и Любен Русенски
За деца над 4 год.

ОБЩИНСКИ МЛАДЕЖКИ ДОМ

24. събота, 5. Международен фестивал „Северина
16:00 ч. ул. Александровска – Дефиле – от Халите до пл. Свобода
16:30 ч. Фестивална програма пред Община Русе

9. Национална хорова среща Св. Георги Победоносец
31. събота, 18 ч. зала Филхармония
01. неделя,11 ч. зала Европа

ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ ЦЕНТЪР ЗА КУЛТУРА И ИЗКУСТВО

2. петък, 18:00 ч., пред Доходно здание
Концерт на Детски хор Дунавски вълни

3. събота, 17 ч., пред Община Русе
Концерт на формациите на Общински детски център за култура и изкуство

5. понеделник, 18:00 ч., пред Доходно здание
Концерт на Тамбурашки оркестър „Русе“ и Детска вокална група „Слънце“

Солисти: Мариана Цветкова и Владимир Маринов